Matúš Lašan - Muránska Lehota

Martin Kováč - z Kľaku

Peter Babiak - pod Ploskou

Soňa Amešná - orloj v Starej Bystrici

Peter Babiak - na úsvite

Peter Babiak - na úsvite

 

zeleznik prospekt web
Stiahnite a vytlačte si sprievodcu
 
AKTUÁLNY ZÁBER ZO ŽELELZNÍKA
LIVE KAMERA
zeleznik kamera nahlad 2

REKLAMA

 

sponzor smz jelsava logo

 
logo GEMER web
 

Príspevok / fotografia do zbierkového fondu múzea v Železníku:

IMG 0105Takmer 30-tisícové mesto Lučenec turistom rozhodne má čo ponúknuť. V centre Novohradu nájdu fanatici histórie množstvo niekoľkoposchodových meštianskych domov aj kostolov. Za najznámejšiu pamätihodnosť mesta sa však považuje Neologická synagóga.

Tá má len necelých sto rokov. Bola postavená v rokoch 1924-1925 a nahradila schátralú eklektickú synagógu z roku 1863, keďže tá bola pre početné židovské obyvateľstvo v meste primalá.

Novú stavbu naprojektoval maďarský architekt Leopold Bauhorm, ktorý postavil 20 synagóg v Maďarsku. Na území Slovenska sa podieľal na výstavbe synagógy v Nitre a rekonštrukcii synagógy v Liptovskom Mikuláši. Lučenecká synagóga bola slávnostne odovzdaná 8. septembra 1925. Budova mala (a dodnes má) výšku 35,4 metra s  kapacitou vyše 1100 osôb. Slúžila na slávnostné obrady až do druhej svetovej vojny. V jej priebehu bola pamiatka čiastočne zničená, v interiéri sa pravdepodobne konali popravy niekoľkých židovských obyvateľov. O popravách svedčia dodnes viditeľné stopy po guľkách v strope.

Čítať ďalej

 MG 1677Ferrata je úsek zaistenej cesty plný lán, stupačiek, rebríkov a mostov. V poslednej dobe ide o veľmi populárnu činnosť aj na Slovensku, keďže si na svoje prídu horolezci, ako aj bežní turisti, ktorí chcú vyskúšať niečo nové. Slovensko ponúka hneď niekoľko možností, ako "ferratovať". Zaujímavou atrakciou na Turci je nepochybne Ferrata HZS Martin, v Slovenskom raji vznikla Ferrata HZS Kyseľ, len pred mesiacom bola otvorená Ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach a ja sa dnes v článku povenujem Via Ferrate Komín na Skalke pri Kremnici.

Čítať ďalej

003cHodrušská Klopačka je jednou z piatich dochovaných baníckych klopačiek na Slovensku. Klopačka bola postavená okolo roku 1521 a vysielali sa z nej dôležité zvukové signály určené obyvateľom doliny. Signálom bol zvuk klopania dreveným kladivom na drevenú dosku z jaseňového dreva. Doska mala z bokov navŕtané rôzne hlboké diery, ktoré zabezpečovali špecifický zvuk a aj dobré šírenie zvuku. Klopanie bolo dostatočne prenikavé, vždy rozlíšiteľné a bolo ho pritom počuť tak ďaleko ako napríklad zvonenie zvonom. Klopať pomocou dosky bolo možné aj kódovane, v rôznom rytme, čiže bolo možné vysielať správy rôzneho druhu. Kopal sa napríklad budíček, začiatok či koniec šichty ale aj rôzne časy pred fáraním, aby baníci vedeli ako veľmi sa majú ponáhľať do bane. Klopali sa aj rôzne udalosti ako úmrtia, požiar či iné nebezpečenstvo.

Na vrcholovej ochodzi Klopačky vo dne v noci mali službu klopačkári.

Čítať ďalej

Ako druhý skvost Banskobystrického raja vám predstavujem Králickú tiesňavu s Farebným vodopádom. Nachádza sa v obci Tajov na ceste do obce Králiky. Nástup do tiesňavy je priamo z cesty Tajov - Králiky v tesne pred pravotočivou zákrutou. Na pravej strane spomínanej cesty je miniparkovisko a pútač Králicka tiesňava. Ale je potreba prejsť na ľavú stranu vozovky na žltú turistickú značku, ktorá vás dovedie cez mostíky až k vodopádu ktorý je cca 7m vysoký. Na konci Králickej tiesňavy je vhodné posedenie s prístreškom a tiež možnosť opekania.

farebny-vodopad-ilu

Čítať ďalej

V okolitých obciach Banskej Bystrice sa nachádza zaujímavý skvost slovenskej prírody. Je to až 9 vodopádov, jeden krajší než druhy. Ako prvý si vám dovoľujem predstaviť Malachovský vodopád, nachádzajúci sa za obcou Malachov v areály "Verejné priestranstvo ". Prístup je vhodný pre každého, autom,bicyklom, i na vozíčku a samozrejme že pešo. Jeho výška je približne 5,5m a najbohatší na vodu je na jar po spúšťaní sa snehu, ale nie každý rok to platí.Preto radím fotoaparát a viedeokameru nikdy nezabúdať.

vodopad-small

Čítať ďalej

Mesto Kremnica a jej okolie láka návštevníkov predovšetkým svojou baníckou históriou. Pár minút od centra sa nachádza banské múzeum štôlňa Andrej, ktorú nazývajú aj "križovatka soročiami". Veľmi zaujímavá prehliadka trvá približne 60 minút a návštevník sa oboznámi s históriou dobývania zlato-striebornej rudy, z ktorej sa v 14. a 15. storočí vyrobila podstatná časť zlata v Európe.

stolna andrej kremnica2

Čítať ďalej

Kostolík dal v roku 1863 vybudovať pre svojich veriacich banskobystrický biskup Štefan Moyses, ktorý pôsobil vo Sv. Kríži od roku 1851 až do svojej smrti v roku 1869. Kostolík bol vybudovaný neďaleko Žiaru nad Hronom na cirkevnom majeri Kupča. Zasvätený bol Sv. Štefanovi. V spomínanom období pracovalo a žilo na tomto majeri okolo 80 obyvateľov zaoberajúcich sa najmä poľnohospodárskymi prácami, ale pracovala tu aj tehelňa, kameňolom, bitúnok s následným spracovávaním mäsa. Podľa fotografií rozpadajúceho kostolíka vidieť, že to nebola nejaká malá kaplnka, ale celkom zaujímavý kostolík. Je celkom pravdepodobné, že náboženských slávností sa zúčastňoval aj Štefan Moyses.

kostolik-kupca-001

Čítať ďalej