Matúš Lašan - Muránska Lehota

Martin Kováč - z Kľaku

Peter Babiak - pod Ploskou

Soňa Amešná - orloj v Starej Bystrici

Peter Babiak - na úsvite

Peter Babiak - na úsvite

zeleznik prospekt web
Stiahnite a vytlačte si sprievodcu zaujímavosťami okolia Železníka. Pomôže vám ak zablúdite do tohto pekného kraja.
 

REKLAMA

 
bukowski bar bratislava
003 logo masivum profil

sponzor eldod logo small

 

sponzor smz jelsava logo

 
nextmedia
 

Príspevok do zbierkového fondu múzea v Železníku:

IMG 9550V rámci poznávania Slovenska sme si pre vás pripravili menšiu rubriku o piaristických kostoloch. Postupne sa v priebehu roka pozrieme na pre nás tri najzaujímavejšie - piaristické kostoly v Trenčíne, v Prievidzi a v Nitre.

Dnes sa povenujeme Trenčianskemu, ktorý sa začal budovať ako jezuitský v roku 1653 v ranobarokovom slohu. Výstavbou boli poverení stavitelia talianskeho pôvodu Pietro a Gothard Spazzovci, pričom práce im trvali 4 roky. Kostol bol slávnostne vysvätený svätému Františkovi Xaverskému. S najväčšou pravdepodobnosťou bol práve trenčiansky klenot prvým kostolom na Slovensku vysvätený tomuto svätcovi. 

Čítať ďalej

IMG 0098Zemianske Kostoľany sú známe predovšetkým pre jednu z najväčších tepelných elektrární na Slovensku. Obec s takmer 2 000 obyvateľmi nachádzajúca sa v okrese Prievidza má však aj bohatú históriu a množstvo atraktívnych pamiatok. 

Jednou z nich je Renesančný kaštieľ, ktorý stojí v dedine už od obdobia okolo roku 1600. Vtedy bol kaštieľ vystavaný ako štvorvežová opevnená budova. Bol vybudovaný rodom Kostolániovcov, ktorý sa do Kostolian presunuli zo svojho hradu z neďalekého Kamenca pod Vtáčnikom.

Budova prešla počas svojej existencie viacerými menšími prestavbami v 18., 19. a 20. storočí. Z pôvodnej stavby sa zachovali dve nárožné veže s nárožným bosovaním. Vstup do kaštieľa bol pôvodne padacím "mostom".

 

Čítať ďalej

Hrad Beckov patríIMG 5220 medzi najkrajšie zrúcaniny Slovenska. Beckov preslávila povesť o obľúbenom šašovi Beckovi, ktorý si dal u svojho pána Stibora postaviť sídlo na neďalekej skale.

Táto povesť je však absolútne nereálnou, keďže hrad svoju históriu začal písať už v 12. storočí. V tom čase bolo 60 metrové bralo, na ktorom sa hrad nachádza prvýkrát osídlené. V 13. storočí, potom čo z osady vznikol kamenný hrad sa majetku zmocnil Matúš Čák Trenčiansky. Palatín postupne získal aj ďalšie okolité hrady: Trenčiansky, Čachtický a Tematín. Po Matúšovej smrti v roku 1321 pripadol majetok kráľovi, a tak sa mohla začať písať história hradu prakticky odznova.

Čítať ďalej

IMG 5148Čachtické podzemie sa rozprestiera rovnomerne pod celými Čachticami. Ide pôvodne o vínne pivnice z 15. storočia. V tom čase sa tu nachádzalo víno, ktoré putovalo aj na stoly Mateja Korvína.

V 16. storočí začali z pivníc vznikať samotné chodby, a to niekedy za éry Orságovcov. Chodby s viacerými poschodiami vybudovali bežní obyvatelia najmä ako úkryt pred nekompromisnými tureckými vojskami. Napriek tomu boli katakomby ľahko prístupné. Z vchodov zo záhrad viedli chodby do ďalších častí s križovatkami tzv. líščich dier cez ktoré sa bežní ľudia plaziačky alebo v skrčenej polohe dostali do úkrytovej časti chodieb. 

Čítať ďalej

Čachtický hrad vznikol v druhej polovici 13.-teho storočia a patril medzi prvé hrady, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska. Prvými pánmi hradu boli Peter a Pongrác z rodu Hunt - Poznanovcov, pričom istý čas patril aj Matúšovi Čákovi. V roku 1392 prešiel do majetku Stibora zo Stiboríc, ktorý vlastnil 15 hradov na Považí. Od roku 1569 boli vlastníkmi Nádasdyovci. V roku 1708 dobyli hrad vojská Františka Rákócziho II. a odvtedy začal chátrať, aj keď istý čas slúžil ako väzenie.

cachticky-hrad-panorama

Čítať ďalej

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.
Viac informácií