Matúš Lašan - Muránska Lehota

Martin Kováč - z Kľaku

Peter Babiak - pod Ploskou

Soňa Amešná - orloj v Starej Bystrici

Peter Babiak - na úsvite

Peter Babiak - na úsvite

 

zeleznik prospekt web
Stiahnite a vytlačte si sprievodcu
 
AKTUÁLNY ZÁBER ZO ŽELELZNÍKA
LIVE KAMERA
zeleznik kamera nahlad 2

REKLAMA

 

sponzor smz jelsava logo

 
logo GEMER web
 

Príspevok / fotografia do zbierkového fondu múzea v Železníku:

IMG 6470Mlyn v Holíči je jediným veterným mlynom na Slovensku. Nachádza sa na juhovýchodnej strane mesta v nádhernom lesnom prostredí v nadmorskej výške 220 m.n.m.

Vznikol na prelome 18. a 19. storočia, v dôsledku zaznamenania niekoľkých suchých rokov. Vodné mlyny nedokázali pracovať tak efektívne, preto v tom čase vzniklo na Záhorí niekoľko veterných. Podľa záznamov boli okrem Holíča veterné mlyny aj na Chvojnici, v Sobotišti, na Havrane, v Borskom Milkuláši a v pár ďalších obciach. 

Budova bola vystavaná ako murovaná z kameňa s kruhovým pôdorysom a tromi poschodiami. Strecha bola pôvodne otočná a vrtuľa bola vsadená do nej. Strecha sa tak s vrtuľou podľa potreby natáčala v smere vetra. Mlyn v tomto čase vlastnil František Sláma, mlynár pochádzajúci z Moravy.

 

Čítať ďalej

IMG 6388Na Slovensku máme mnoho zaujímavostí podobných svetovým unikátom. Stačí spomenúť sochu Ježiša Krista v obci Klin neďaleko Námestova, Eiffelovu vežu v Svrčinovci na Kysuciach alebo zrakovú pyramídu v Súľove.

Holíčsky "Stonehenge" je však iný v tom, že ide o objekt vytvorený pôvodnou civilizáciou. Nazýva sa aj rondel a ide o unikátny komplex opracovaných kameňov pravdepodobne z doby bronzovej.

Čítať ďalej

IMG 6571Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch je jedným z najstarších kostolíkov na Slovensku. Podľa najnovších výskumov pochádza ešte z čias Veľkej Moravy z 9.-10. storočia. Budova pôvodne súvisela s cestou na hradisko do Mikulčíc, ktoré sú situované pár kilometrov východne. Slúžila pre obyvateľov bývajúcich v osade strážcov, ktorá sa nachádzala na mieste dnešnej Kačenárne zhruba od 9. storočia. 

Čítať ďalej