- Kristián Sitár
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 2413
Veterný mlyn v Holíči
Mlyn v Holíči je jediným veterným mlynom na Slovensku. Nachádza sa na juhovýchodnej strane mesta v nádhernom lesnom prostredí v nadmorskej výške 220 m.n.m.
Vznikol na prelome 18. a 19. storočia, v dôsledku zaznamenania niekoľkých suchých rokov. Vodné mlyny nedokázali pracovať tak efektívne, preto v tom čase vzniklo na Záhorí niekoľko veterných. Podľa záznamov boli okrem Holíča veterné mlyny aj na Chvojnici, v Sobotišti, na Havrane, v Borskom Milkuláši a v pár ďalších obciach.
Budova bola vystavaná ako murovaná z kameňa s kruhovým pôdorysom a tromi poschodiami. Strecha bola pôvodne otočná a vrtuľa bola vsadená do nej. Strecha sa tak s vrtuľou podľa potreby natáčala v smere vetra. Mlyn v tomto čase vlastnil František Sláma, mlynár pochádzajúci z Moravy.
Čítať ďalej: Veterný mlyn v Holíči
- Kristián Sitár
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 5176
Piaristický kostol svätého Františka Xaverského v Trenčíne
V rámci poznávania Slovenska sme si pre vás pripravili menšiu rubriku o piaristických kostoloch. Postupne sa v priebehu roka pozrieme na pre nás tri najzaujímavejšie - piaristické kostoly v Trenčíne, v Prievidzi a v Nitre.
Dnes sa povenujeme Trenčianskemu, ktorý sa začal budovať ako jezuitský v roku 1653 v ranobarokovom slohu. Výstavbou boli poverení stavitelia talianskeho pôvodu Pietro a Gothard Spazzovci, pričom práce im trvali 4 roky. Kostol bol slávnostne vysvätený svätému Františkovi Xaverskému. S najväčšou pravdepodobnosťou bol práve trenčiansky klenot prvým kostolom na Slovensku vysvätený tomuto svätcovi.
Čítať ďalej: Piaristický kostol svätého Františka Xaverského v Trenčíne
- Super User
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 8135
Tunel pod Homôlkou
Regióny Štítnickej doliny a Revúckej doliny sú známe svojou kultúrnou a historickou minulosťou, slávnymi rodákmi, moderným papierenským a magnezitovým priemyslom. Patrí sem aj technická pamiatka zo štyridsiatych rokov 19. Storočia a obdobia Prvej Slovenskej republiky „Tunel pod Homôlkou“.
Jedná sa o železničný tunel situovaný v jednom z hrebeňov Stolických vrchov pod vrchom Homôlka, ktorý má nadmorskú výšku 744,8 m n.m. Po smerovej trase východno-západnej bol postavený v dvoch oblúkoch, pričom ten prvý je neďaleko Slavošovského portálu, druhý miernejší za polovicou.
S výstavbou sa začalo v roku 1941, Slavošovský tunel pod Homôlkou bez vstupného portálu zo Slavošoviec bol prerazený 14. Apríla 1944 spolu s 12 mostnými objektmi, vrátane veľkého, dodnes zaujímavého, mníšanského (Magnezitovského viaduktu.)
- Super User
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 12739
Spišské renesančné zvonice - kampanily
Zvony sú od nepamäti neoddeliteľnou súčasťou nášho života.
Najstarší doklad o výskyte zvonov na Slovensku pochádza z Bojnej - významné hradisko z obdobia Nitrianskeho kniežatstva pri Topoľčanoch. Archeológovia tu v r. 2008 vykopali, okrem iných unikátnych nálezov odliaty zvon z prelomu 8.-9. storočia. Zaujímavosťou je, že takéto zvony existujú v Európe len štyri. Z toho dva sú vo Vatikáne a jeden v severnom Nemecku.
- Super User
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 5565
Plávajúci mlyn v Kolárove
Zaujímavou architektonickou pamiatkou sú aj vodné mlyny na Malom Dunaji. Asi najznámejším je plávajúci vodný mlyn v Kolárove. Tento mlyn je rekonštrukciou pôvodného Radvaňského vodného mlyna, ktorý pracoval na rieke Dunaj pri obci Radvaň nad Dunajom, neďaleko Komárna.
- Super User
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 11029
Kamenný most Kráľová pri Senci
Kamenný most, ktorý sa vypína nad Čiernou vodou od svojho vzniku plnil funkciu parkového mosta, ktorý v období pálffyovského domínia spájal ozdobnú francúzsku záhradu plnú kvetov, fontán a sôch s tzv. anglickým parkom.
- Super User
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 8203
Osada Kysuca
Asi len ťažko by ste hľadali v turistických sprievodcoch alebo na mape osadu Kysuca. Táto dedinka, či usadlosť ale nemá nič spoločné s regiónom Kysúc. Nachádza sa totiž neďaleko od hlavnej cesty spájajúcu Kokavu nad Rimavicou s obec Sihla. V osade Dolina musíte z asfaltovej cesty zísť na poľnú cestu ktorá vedie do spomínanej Kysuce. Kedysi zrejme malebná dedinka, no dnes už len vďaka chalupárom udržiavaný živý skanzen.
foto: Peter Babiak
- Super User
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 4754
Kaštieľ Topoľčianky
Pri jesenných potulkách som navštívili aj známy kaštieľ v Topoľčiankach. Po rokoch som mal možnosť porovnať súčasný stav a spomienky zo školských rokov. Ako jedna z mála pamiatok sú kaštieľ a jeho okolie veľmi dobre udržiavané a naďalej plnia reprezentatívnu funkciu.
Na mieste súčasného kaštieľa stál gotický vodný hrad a neskôr renesančná pevnosť. Začiatkom 19. storočia dal vtedajší majiteľ gróf Ján Keglevich zbúrať južné renesančné krídlo zámku a na jeho mieste postavil klasicistický trakt, ktorý sa považuje za jeden z najkrajších a najčistejších architektonických prejavov klasicizmu na Slovensku.
- Super User
- ARCHITEKTÚRA
- Návštevy: 8222
Drevený artikulárny kostol Leštiny
V jednom z údolí pod Chočom sa vinie Leštinský potok, popri ktorom nájdete malebné dedinky s množstvom pamiatok a prírodných krás. Dolina začína od Vyšného Kubína, pokračuje cez obce Leštiny, Osádka a končí obcou Malatiná. Asi najvýznamnejšou pamiatkou je ale Drevený artikulárny evanjelický kostolík v Leštinách.