Castro nostro Scypus, náš hrad Spiš, nesie so sebou zaujímavú históriu. Je známy ako sídlo uhorských kráľov. V priebehu storočí sa postupne menil a rozširoval svoju mohutnosť. Rozmery, v akých ho vidíme dnes získal v 15. storočí. Za najväčší hrad v Európe ho považujeme od obdobia kedy v juhozápadnej časti vzniklo rozsiahle nádvorie s rozlohou 285 x 115 metrov. Stavba hradu dominuje okolitej krajine dodnes a stala sa jej symbolom.
Výraznými zmenami prešiel Spišský hrad aj v roku 1543, kedy boli prebudované viaceré časti hradu. Túto rozsiahlu prestavbu inicioval rod Turozovcov. Prestavali pôvodný vstup, do východnej časti stredného hradu pridali viaceré nové objekty, opevnenie zvýšili a nadstavili nové podlažie. Akonáhle v roku 1636 vymrel tento uhorský šlachtický rod na hrad si (okrem iných) nárokovali Čákiovci. Ako kráľovský majetok bol Spišský hrad neustále predmetom sporov. Ešte ten rok (1636) hrad obsadil Štefan Čáki, ktorý ani nečakal na rozhodnutie kráľa. Napriek tomu, že ho musel časom vrátiť o tri roky neskôr ho odkúpil za osemdesiatpäťtisíc zlatých čím ho získal do vlastníctva. Hrad bol postupne upravovaný podľa vlastného Čákiovského vkusu. Pozdĺž hradného múru pristavili ďalšie nové budovy. Čákiovci toto sídlo opustili začiatkom 18. storočia. Ku koncu 19. storočia sa v hrade podarilo vybudovať malé múzeum, kde si môžete pozrieť napríklad aj hradnú mučiareň. Sprístupnené je od roku 1985.
V roku 1961 bol Spišský hrad vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. A od roku 1993 patrí do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Tieto fakty dokazujú, že Spišský hrad je jedným z najväčších kultúrnych a historických pamiatok na celom území Slovenska. Od roku 1983 je hrad sprístupnený verejnosti.
Zaujímavosťou je, že Spišský hrad nikdy nebol vojensky dobytý. Vďačí za to hlavne svojmu hradnému opevneniu pozostávajúceho z vysokých skál, mohutných hradieb a obranných prvkov nachádzajúcich sa po obvode hradu. Archeologická časť hradu vám priblíži ako vyzerali osídlenia zopár tisícročí dozadu. Asi najviac záujmu si získava poklad rímskych mincí. Návšteva hradnej kuchyne vám zase priblíži spôsob podávania jedál v danej dobe. K videniu sú tu aj zachované nádoby, ktoré na prípravu jedál používali. Pre návštevníkov sa tu každoročne konajú “Hradné hry”. Ich súčasťou sú rôzne vystúpenia či už historického šermu alebo iné zábavné podujatia. O tom, že je Spišský hrad obľúbenou pamätihodnosťou svedčí aj fakt, že každý rok sa tu vystrieda stotisíc návštevníkov z celého sveta.
Texty prevzaté z partnerskej stránky: www.spissky-hrad.sk