zeleznik logo brown V3 pozadie small

Menu

  • Železník
  • História Železníka
  • Objekty
  • Náš projekt
  • Ako sa zapojiť
  • Partneri našich projektov
  • Darčekové predmety
  • Fotogaléria
  • Videogaléria
  • Mapa pamiatok Gemera
  • Kontakt

Naše aktuálne aktivity

2021 - Revitalizácia areálu drevenej kolárne v Železníku

2021 - Vyhliadka nad Železníkom

nadacia postovej banky
logo ekopolis
zelene oazy 2


REKLAMA
 

ABM LogoNEW

 

sponzor eldod logo small

 

smz jelsava logo

logo region GEMER web

 

Kontakt:

  • Skryté Poklady Slovenska, občianske združenie
  • info@pokladyslovenska.sk
  • 0950 390 445
Nájdete nás na:

Železník

Skrytý poklad Gemera

Obec Železník bola v minulosti známa ťažbou železnej rudy. Až do roku 1965 bol rovnomenný vrch nad obcou významným ložiskom železnej rudy. Prvá písomná zmienka o jej ťažbe v oblasti Železníka je už z roku 1570, no ťažila sa tam už dávno pretým. V tejto baníckej obci pôsobila druhej polovice 19. storočia  Rimamuránsko - Šalgótarjánska železiarska účastinná spoločnosť, z tohto obdobia pochádza i väčšina zástavby dnešnej pamiatkovej zóny. Budovy, prevažne prevádzkové stavby, neskôr i obytné domčeky pre zamestnancov baní postupne pribúdali od konca 19. do prvej polovice 20. storočia. Krátko po vojne, v roku 1946 boli bane znárodnené, po zastavení ťažby pred vyše päťdesiatimi rokmi existujúce stavby dostali nový účel využitia - slúžili či už ako obytné domy alebo ako domy služieb. Po ťažbe sa v lokalite zachovali už len niektoré z technických stavieb -  najznámejšia je vysoká pec v Sirku - Červeňanoch, postavená v rokoch 1871 – 1872, pôvodná drevená kolkáreň z roku 1906, žiaľ, v roku 2016 značne poškodená počas víchrice alebo i už spomínané prevádzkové a obytné domy (ich súčasťou je aj budova kina). 

V baníckej osade sa kultúrne vyžitie staral riaditeľ železorudných baní. Ten zabezpečoval pravidelné divadelné predstavenia no i premietanie vtedy ešte nemých filmov. V roku 1929 sa filmy začali premietať v novej, na to určenej miestnosti pred vstupom do bane Ladislav, od roku 1932 sa premietali už aj zvukové filmy. V tom čase to bolo jediné kino v celom okrese.

Železnícke kino postihol po vojne podobný osud ako železorudné bane  - v roku 1948 bolo zoštátnené. V roku 1953 ho prevzal závodný klub ROH, ktorý ho nazval „Stachanov“ (podľa zakladateľa úderníckeho hnutia Stachanovcov Alexeja Stachanova). Budovateľský názov kino nesie dodnes. Napriek tomu, že vďaka vzniku kín v okolitých obciach návštevnosť kina na Železníku poklesla, jeho prevádzka trvala až do deväťdesiatych rokov minulého storočia. Ešte vtedy sa premietalo dvakrát týždenne (v stredu a v sobotu), v okrese už okrem neho fungovalo iba kino v Revúcej.

Budova kina ostala zachovaná ako súčasť pamiatkovej zóny, vyhlásenej v roku 1991, takže keď sa partia mladých nadšencov zo Železníka koncom roku 2014 rozhodla obnoviť premietanie v kine Stachanov, priestory mali k dispozícii. 

Do pamiatkovej zóny patria i ďalšie zaujímavé objekty - budova Správy štátnych baní, budova Správy Rimamuránskej spoločnosti, kolkáreň a tančiareň, obytné domy Štokovec a ďalšie. 

Andy Sekanová

 

Železník správna budova Železník ústie štôlne Ladislav r. 1905 Správa štátnych baní Železník

 

kinos stachanov zeleznik zima 2020

Revitalizácia baníckeho jazierka v Železníku

banicke jazierko zeleznik 12

Po minuloročnom úspechu sme sa aj tento rok pokúsili nominovať náš projekt na revitalizáciu okolia baníckeho jazierka v Železníku. Hlasovanie za projekt prebiehalo na stránke GESTO PRE MESTO v mesiaci marec. Podarilo sa nám získať najviac hlasov a na revitalizáciu jazierka sme dostali 1 000 €. V priebehu leta nás materiálne a finančne ešte podporila obec Sirk a Banskobystrický samosprávny kraj.

Banícke jazierko v Železníku je krásnou oázou pokoja a ticha. Ponúka jedinečnú možnosť na relax či športové vyžitie. Priestor sa snažíme upraviť a vyčistiť. Chceme opraviť hrádzu, umiestniť lavičky na oddych, mostík, vybudovať chodníček okolo jazierka. Krásna príroda, banícke kolónie a technické pamiatky v Železníku sú autentické a magické a čoraz viac priťahujú turistov.

Realizácia projektu sa začala v júni 2020 a bude pokračovať viacerými verejnými brigádami o ktorých informujeme na našom facebookovom profile.

Počet dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili a pomohli pri našom projekte prekročil počet 40. Fotografie z jednotlivých brigád nájdete v našom článku.

 

Obnova baníckej kaplnky

Železník je plný zaujímavostí a objektov na ktoré narazíte len tak náhodou. Pred pár rokmi som a ja takto objavil banícku kaplnku o ktorej som počúval od môjho otca, no nikdy som nezisťoval kde sa nachádza. Až raz, pri prechádzke medzi kolóniami som ju našiel. Magické miesto. Keďže vediem združenie, ktoré chce pomáhať pamiatkam v Železníku, hľadal som spôsob ako aspoň trochu pomôcť kaplnke, ktorá bola opustená, zarastená hoci od hlavnej cesty ju oddeľovala len húština a nebolo ju vidno. Na jar sme to skúsili s hlasovacou súťažou "Gesto pre mesto" Raiffeisen banky a vyšlo to. Veľkou mierou prispeli ľudia z celého okolia, facebookoví priaznivci a množstvo ľudí z mesta Revúca. Ďakujeme.

Podarilo sa! Dňa 25. augusta sme slávnostnou Svätou omšou úspešne zakončili náš projekt obnovy kaplnky. Veľká vďaka všetkým, ktorí sa o to zaslúžili.

banicka kaplnka porovnanie web

FOTOGALÉRIA Z NAŠICH BRIGÁD

BRIGÁDA 7.5.2019

BRIGÁDA 29.6.2019

BRIGÁDA 13.7.2019

BRIGÁDA 14.8.2019

BRIGÁDA 23.8.2019

SVÄTÁ OMŠA PRI KAPLNKE PO OBNOVENÍ 25.8.2019

 

 

Kontakt:

  • Skryté Poklady Slovenska, občianske združenie
  • info@pokladyslovenska.sk
  • 0950 390 445
Nájdete nás na:

nextmedia.sk - tvorba webových stránok

  • Prihlásenie
template-joomspirit.com
Back to top