Neďaleko brehu piatej najdlhšej rieky Slovenska - Hornádu, medzi obcami Chrasť nad Hornádom a Matejovce nad Hornádom, nájdete Šikľavú skalu. Vápencovo-zlepencová skala je zaujímavá sama o sebe, no pokiaľ sa k nej pridá pani zima, ide o jedno z najkrajších prírodných miest na Slovensku v tomto ročnom období.
Stekajúci prameň vytvára asi 14 metrov vysoký ľadopád, ktorý aj napriek teplejším zimám v posledných rokoch, býva dobre zamrznutý.
Čítať ďalej: Šikľavá skala
Ferrata je úsek zaistenej cesty plný lán, stupačiek, rebríkov a mostov. V poslednej dobe ide o veľmi populárnu činnosť aj na Slovensku, keďže si na svoje prídu horolezci, ako aj bežní turisti, ktorí chcú vyskúšať niečo nové. Slovensko ponúka hneď niekoľko možností, ako "ferratovať". Zaujímavou atrakciou na Turci je nepochybne Ferrata HZS Martin, v Slovenskom raji vznikla Ferrata HZS Kyseľ, len pred mesiacom bola otvorená Ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach a ja sa dnes v článku povenujem Via Ferrate Komín na Skalke pri Kremnici.
Čítať ďalej: Via ferrata Skalka pri Kremnici
Sovia skala je jednou z najjednoduchších túr, aké môžete absolvovať v Slovenskom raji. Ide o skalnú terasu, z ktorej vám bude dopriatý nádherný výhľad na Čingov či neďaleké Spišské Tomášovce. Je možné sa sem dostať z dvoch významných bodov.
Tá jednoduchšia a kratšia trasa vedie smerom z Čingova (jedna zo vstupných brán do Slovenského raja). Z tohto miesta vám to potrvá približne 20-25 minút smerom po zelenej značke. To je len dôkazom toho, že ak chcete dopriať vašim blízkym s nie práve najlepšou kondíciou či deťom krásny výhľad v Slovenskom raji, môžete ich zobrať práve sem. Cesta je navyše dobre značená, takže by nemali nastať žiadne komplikácie.
Čítať ďalej: Sovia skala
V okolitých obciach Banskej Bystrice sa nachádza zaujímavý skvost slovenskej prírody. Je to až 9 vodopádov, jeden krajší než druhy. Ako prvý si vám dovoľujem predstaviť Malachovský vodopád, nachádzajúci sa za obcou Malachov v areály "Verejné priestranstvo ". Prístup je vhodný pre každého, autom,bicyklom, i na vozíčku a samozrejme že pešo. Jeho výška je približne 5,5m a najbohatší na vodu je na jar po spúšťaní sa snehu, ale nie každý rok to platí.Preto radím fotoaparát a viedeokameru nikdy nezabúdať.
Čítať ďalej: Vodopády v okolí Banskej Bystrice - Malachovský vodopád
Ako druhý skvost Banskobystrického raja vám predstavujem Králickú tiesňavu s Farebným vodopádom. Nachádza sa v obci Tajov na ceste do obce Králiky. Nástup do tiesňavy je priamo z cesty Tajov - Králiky v tesne pred pravotočivou zákrutou. Na pravej strane spomínanej cesty je miniparkovisko a pútač Králicka tiesňava. Ale je potreba prejsť na ľavú stranu vozovky na žltú turistickú značku, ktorá vás dovedie cez mostíky až k vodopádu ktorý je cca 7m vysoký. Na konci Králickej tiesňavy je vhodné posedenie s prístreškom a tiež možnosť opekania.
Čítať ďalej: Vodopády v okolí Banskej Bystrice - Farebný vodopád
Slovenské opálové bane – svetový skvost a národný poklad Slovákov, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb, tajomstiev a legendárneho opálu.
Staré banské diela na východe Slovenska pri Prešove v katastrálnom území obce Červenica, zažívajú svoje znovuzrodenie. Kompletne zrekonštruované základky a staré banské chodby sú sprístupnené pre verejnosť.
Na svete boli známe už od 16. storočia, vtedy hlavne u klenotníkov a zlatníkov. Teraz si na svoje prídu aj milovníci minerálov, geológie, baníctva, histórie ale aj rodiny s deťmi, čo majú záujem spoznávať podzemné krásy Slovenska. Banské diela sú najstaršie na svete a jediné na našom kontinente. V podzemí je cca 24 km banských chodieb, 17 horizontov z ktorých je 5 zaplavených. V bani sa momentálne prevádzkuje aj technické potápanie.
Čítať ďalej: Slovenské opálové bane
Prírodná pamiatka Megonky (aj Megoňky) je nálezisko prírodných pieskovcových útvarov guľovitého tvaru v lokalite Vyšné Megonky, v mestskej časti Čadca-Milošová.
Nálezisko bolo odkryté v roku 1988 pri ťažbe v lome Padyšák v Turzovskej vrchovine. Ide o najväčšie nálezisko kamenných gulí v Európe, v bývalom lome a na jeho okrajoch. V lokalite sa pôvodne nachádzalo asi 30 guľovitých kamenných útvarov s priemerom 25 – 300 cm, viaceré z nich boli odvezené do expozícií alebo rozkradnuté do súkromných záhrad. Od roku 2003 je toto územie s rozlohou 1 670 m² vyhlásené za prírodnú pamiatku v správe CHKO Kysuce.
Čítať ďalej: Kamenné gule - prírodná pamiatka Megoňky
Šútovský vodopád sa nachádza v pohorí Malá Fatra vo výške 830 m n.m 4 km severne od obce Šútovo. Je to najvyšší vodopád v Malej Fatre má celkovú výšku 38 metrov. Vznikol následkom vyzdvihnutia pohoria a poklesu Turčianskej kotliny. Je napájaný vodami Šútovského potoka, ktorý pramení v zaujímavom skalnom útvare Mojžišove pramene.
Čítať ďalej: Šútovský vodopád
Čertova skala je geologickou raritou v prírodnej rezervácii Boky. Je súčasťou tamojšieho náučného chodníka. Je to takmer voľný balvan spojený so skalným podložím na veľmi malej ploche. Odborníci takéto prírodné útvary označujú názvom skalný hríb.Takýto ojedinelý útvar je čisto dielom prírody. Vznikol účinkom selektívneho zvetrávania andezitových aglomerátov. Tento stredoeurópsky unikát sa nachádza pri obci Budča (okr. Zvolen).
Čítať ďalej: Skalný hríb - Čertova skala
Nachádza sa na juhu Súľovských vrchov nad obcou Podskalie. Ide o dva susediace vrcholy Veľké skaly (628 m.n.m.) a Roháč (720 m.n.m.), tvorené súľovskou horotvornou činnosťou. Hoci sem nevedie turistická značka, prístup je jednoduchý. Nepatrný chodník začína za obcou pri kaplnke. Prechádza lúkou a skalnými bralami, nie je kde zablúdiť. Výstup trvá asi pol hodinu. Veľké skaly poskytujú pekné výhľady na Strážovské vrchy, najmä na dominantnú Ostrú Malenicu. Na juhozápade vidno Vršatec, Klapy a Považskú Bystricu. Juhovýchodným smerom vidíme predstaviteľa Malej Fatry - Kľak.
Čítať ďalej: Podskalský Roháč - Národná prírodná rezervácia