Osudy železiarne postavenej v r. 1836 sú zahalené tajomstvami. Objekt ľudovo nazývaný hámor, z ktorého sa zachovali obvodové múry a centrálna vysoká pec, sa nachádza 2 km od stredu obce Podbiel. Je koncovým bodom náučného chodníka. Stavbu si všimnete veľmi ľahko pokiaľ cestujete od Podbiela smerom do skanzenu v Zuberci.
Počiatky hutníctva a baníctva v Podbieli spadajú do 17. storočia. Oravské panstvo získalo povolenie na stavbu železiarne od Substituovaného banského súdu v roku 1819. Výstavba bola dokončená o 19 rokov neskôr a pomenovali ju Františkova huta. Dodávateľmi železnej rudy boli okolité bane v Juráňovej doline, Zuberci, Habovke, či Malatinej, no o železo, ktoré bolo krehké a lámalo sa, nebol veľký záujem. Železiarne neprosperovali a od vzniku mali problémy. Po zmene spoločenských pomerov v r. 1848 a zrušení poddanstva železiareň v r. 1863 zanikla.
Františkova huta ako železiarsky podnik Oravského komposesorátu, mala svoje nezastupiteľné miesto v období priemyselnej revolúcie a industrializácie Oravy. Tvrdia to zanietenci, ktorí sa pred niekoľkými rokmi rozhodli iškovej Františkovej huty ako významného pamätníka svojej doby a symbolu danej priemyselnej architektúry zachrániť. Prvé praktické kroky podnikol miestny ochranár Ing. Milan Krupa v rp. 1972 až 1970. Pod jeho vedením sa podarilo odkryť a zdokumentovať objekt hámra a predísť väčšej demolácii objektu. Príbeh Františkovej huty a zápas o jej záchranu inšpiroval ďalšie skupiny, ktoré sa pokúšali o záchranu technickej pamiatky. Predmetom súčasnej ochrany je pozostatok továrenskej haly, vysokej pece a zariadení (hámor, prívodný a odpadový kanál, dúchadlová komora).
V hámri sa pravidelne koncom augusta organizuje festival folkovej hudby a country spojený s ukážkou tavby železnej rudy starovekou technológiou.