Matúš Lašan - Muránska Lehota

Martin Kováč - z Kľaku

Peter Babiak - pod Ploskou

Soňa Amešná - orloj v Starej Bystrici

Peter Babiak - na úsvite

Peter Babiak - na úsvite

 

zeleznik prospekt web
Stiahnite a vytlačte si sprievodcu
 
AKTUÁLNY ZÁBER ZO ŽELELZNÍKA
LIVE KAMERA
zeleznik kamera nahlad 2

REKLAMA

 

sponzor smz jelsava logo

 
logo GEMER web
 

Príspevok / fotografia do zbierkového fondu múzea v Železníku:

IMG 0414Solivar pri Prešove môžeme považovať za jednu z najvýznamnejších technických pamiatok u nás. Už z názvu samotného Solivaru vyplýva, že ide o oblasť, kde sa ťažila a vyrábala soľ. Začiatky ťažby a hĺbenia prvej jamy pochádzajú už z rokov 1570-1571. Vtedy vznikala šachta nazývajúca sa neskôr aj Leopold (vtedy Cisárska), ťažila sa odtiaľto samotná kamenná soľ. Tento spôsob ťažby fungoval necelých 200 rokov, definitívnu stopku mu vystavilo až zatopenie podzemnou vodou. V ďalšom období sa ťažila už len soľanka, soľný roztok.

Čítať ďalej

Slovenské opálové bane – svetový skvost a národný poklad Slovákov, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb, tajomstiev a legendárneho opálu.

Staré banské diela na východe Slovenska pri Prešove v katastrálnom území obce Červenica, zažívajú svoje znovuzrodenie. Kompletne zrekonštruované základky a staré banské chodby sú sprístupnené pre verejnosť.

Na svete boli známe už od 16. storočia, vtedy hlavne u klenotníkov a zlatníkov. Teraz si na svoje prídu aj milovníci minerálov, geológie, baníctva,  histórie ale aj rodiny s deťmi, čo majú záujem spoznávať podzemné krásy Slovenska. Banské diela sú najstaršie na svete a jediné na našom kontinente. V podzemí je cca 24 km banských chodieb, 17 horizontov z ktorých je 5 zaplavených. V bani sa momentálne prevádzkuje aj technické potápanie.

Opal mine 41

Čítať ďalej

Skanzen je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku. Bol sprístupnený v roku 1965. Na ploche 1,5 ha je v parkovej a záhradnej úprave - etnoparku rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína. Pochádzajú z 19. a 20. storočia a typologicky patria k dreveným stavbám karpatského typu. Sú tu zastúpené 4 druhy stavieb: obytné zrubové domy, rôzne hospodárske stavby, technické stavby a sakrálne stavby.

muzeum-bardejov-kupele-002

Čítať ďalej